8.2 C
Fort St. John
Sunday, September 15, 2019
9924 101 ave Fort St. John, B.C.
Advertisement
Home News Local Results from the Northern BC Winter Games - Individual

Local Results from the Northern BC Winter Games – Individual

Here are the latest results from the Northern BC Winter Games in Mackenzie.  In this story we focus on the individual results.

Last Name First Name For Medal Sport Event City Place Score
Braybrook Christy Finals Gold Figure Skating PrePreliminary 9-20 Fort St John 1 NA
McLeod Molly Finals Silver Figure Skating PrePreliminary 9-20 Dawson Creek 2 NA
Greco Kasey Finals Bronze Figure Skating PrePreliminary 9-20 Baldonnel 3 NA
Willsie Amanda Finals   Figure Skating PrePreliminary 9-20 Dawson Creek 6 NA
Jakubowski Hayley Finals   Figure Skating PrePreliminary 9-20 Fort St John 7 NA
Braybrook Christy Finals Gold Figure Skating Preliminary 9-20 Fort St John 1 NA
Beech Kirstyn Finals Bronze Figure Skating Preliminary 9-20 Fort St John 3 NA
McMaster Brittney Finals   Figure Skating Preliminary 9-20 Chetwynd 4 NA
Shenton Carlee Finals Gold Figure Skating Junior Bronze 9-20 Fort St John 1 NA
Jarratt Whitney Finals Bronze Figure Skating Junior Bronze 9-20 Fort St John 3 NA
Stewart Carson Finals   Figure Skating Junior Bronze 9-20 Baldonnel 5 NA
Brody Erin Finals   Figure Skating Junior Bronze 9-20 Fort St John 6 NA
1 2 3 4 5 6 7
Last Name First Name For Medal Sport Event City Place Score
Gibos Nancy Finals   Figure Skating Junior Bronze 9-20 Fort St John 7 NA
Gallagher Kortney Finals Gold Figure Skating Senior Bronze 9-20 Fort St John 1 NA
Ross Marti Finals Silver Figure Skating Senior Bronze 9-20 Chetwynd 2 NA
Emsley Nicole Finals Bronze Figure Skating Senior Bronze 9-20 Fort St John 3 NA
Jewison Heather Finals   Figure Skating Senior Bronze 9-20 Chetwynd 5 NA
Farnsworth Kristin Finals   Figure Skating Senior Bronze 9-20 Chetwynd 6 NA
Stevens Kristin Finals   Figure Skating Senior Bronze 9-20 Chetwynd 7 NA
Leriger Marissa Finals Gold Figure Skating Senior Silver 9-20 Fort St John 1 NA
Gansevles Kaylin Finals Silver Figure Skating Senior Silver 9-20 Chetwynd 2 NA
Canuel Noelle Finals Bronze Figure Skating Senior Silver 9-20 Fort St John 3 NA
Huang Lange Finals Bronze Swimming 14 & Under 50 Free Male Fort St John 3 30.22
Huang Lange Finals Silver Swimming 14 & Under 100 Free Male Fort St John 2 1:04.79
1 2 3 4 5 6 7
Last Name First Name For Medal Sport Event City Place Score
Ginter Kelsey Finals   Swimming 14 & Under 100 Free Female Dawson Creek 6 1:13.52
Huang Lange Finals Silver Swimming 14 & Under 400 Free Male Fort St John 2 5:19.69
Wass Matt Finals   Swimming 14 & Under 400 Free Male Fort St John 5 6:13.75
Wass Matt Finals   Swimming 14 & Under 50 Breast Male Fort St John 5 44.37
Ginter Kelsey Finals Bronze Swimming 14 & Under 50 Breast Female Dawson Creek 3 41.21
Lekavy Kellee Finals   Swimming 14 & Under 50 Breast Female Chetwynd 5 42.85
Huang Lange Finals Silver Swimming 14 & Under 100 Breast Male Fort St John 2 1:29.74
Wass Matt Finals   Swimming 14 & Under 100 Breast Male Fort St John 6 1:38.98
Ginter Kelsey Finals   Swimming 14 & Under 100 Breast Female Dawson Creek 4 1:32.10
Huang Lange Finals Bronze Swimming 14 & Under 100 Back Male Fort St John 3 1:16.96
Huang Lange Finals Gold Swimming 14 & Under 50 Fly Male Fort St John 1 29.52
Wass Matt Finals   Swimming 14 & Under 50 Fly Male Fort St John 5 38.91
1 2 3 4 5 6 7
Last Name First Name For Medal Sport Event City Place Score
Ginter Kelsey Finals   Swimming 14 & Under 50 Fly Female Dawson Creek 6 38.08
Huang Lange Finals Silver Swimming 14 & Under 100 Fly Male Fort St John 2 1:16.77
Huang Lange Finals Bronze Swimming 14 & Under 200 IM Male Fort St John 3 2:47.93
Lindstrom Brooklyn Finals   Swimming 15 & Over 50 Free Female Dawson Creek 4 32.48
Widdicombe Carly Finals   Swimming 15 & Over 50 Free Female Chetwynd 5 32.56
Widdicombe Carly Finals   Swimming 15 & Over 100 Free Female Chetwynd 4 1:10.73
Lindstrom Brooklyn Finals   Swimming 15 & Over 100 Free Female Dawson Creek 6 1:12.73
Greenwell Airdrie Finals   Swimming 15 & Over 400 Free Female Fort St John 4 5:42.10
De Smit Caitlin Finals   Swimming 15 & Over 400 Free Female Fort St John 5 5:48.13
Cameron Kelsey Finals   Swimming 15 & Over 400 Free Female Fort St John 6 6:15.81
Nelson Charla Finals Silver Swimming 15 & Over 50 Breast Female Chetwynd 2 41.13
De Smit Caitlin Finals   Swimming 15 & Over 50 Breast Female Fort St John 5 43.91
1 2 3 4 5 6 7
Last Name First Name For Medal Sport Event City Place Score
Nelson Charla Finals   Swimming 15 & Over 100 Breast Female Chetwynd 4 1:33.46
De Smit Caitlin Finals   Swimming 15 & Over 100 Breast Female Fort St John 5 1:35.14
Widdicombe Carly Finals   Swimming 15 & Over 100 Breast Female Chetwynd 6 1:35.53
Cameron Kelsey Finals   Swimming 15 & Over 50 Back Female Fort St John 5 39.06
Nelson Charla Finals   Swimming 15 & Over 50 Back Female Chetwynd 6 40.51
Widdicombe Carly Finals   Swimming 15 & Over 100 Back Female Chetwynd 4 1:22.41
De Smit Caitlin Finals Bronze Swimming 15 & Over 50 Fly Female Fort St John 3 34.70
Widdicombe Carly Finals   Swimming 15 & Over 50 Fly Female Chetwynd 4 37.76
Lindstrom Brooklyn Finals   Swimming 15 & Over 50 Fly Female Dawson Creek 5 39.10
De Smit Caitlin Finals Silver Swimming 15 & Over 100 Fly Female Fort St John 2 1:27.32
Greenwell Airdrie Finals Bronze Swimming 15 & Over 100 Fly Female Fort St John 3 1:30.12
Hansen Kristin Finals   Swimming 15 & Over 100 Fly Female Fort St John 4 1:45.70
1 2 3 4 5 6 7
Last Name First Name For Medal Sport Event City Place Score
Widdicombe Carly Finals   Swimming 15 & Over 200 IM Female Chetwynd 4 3:01.95
De Smit Caitlin Finals   Swimming 15 & Over 200 IM Female Fort St John 5 3:04.57
Ginter Kelsey Finals   Swimming 14 & Under 200 IM Female Dawson Creek 4 3:03.13
Rideout Darren Finals   Wrestling Male 45kg Chetwynd 4 NA
McLain Nolan Finals   Wrestling Male 45kg Taylor 5 NA
White Caden Finals   Wrestling Male 51kg Chetwynd 6 NA
McDonald Connor Finals Bronze Wrestling Male 78kg Chetwynd 3 NA
Koenig Layton Finals   Wrestling Male 78kg Chetwynd 5 NA
Koecher Colby Finals Bronze Wrestling Male 84kg Chetwynd 3 NA
Moineau Gilles Finals   Wrestling Male 84kg Chetwynd 4 NA
Krawece Bradley Finals Gold Wrestling Male 90kg Cecil Lake 1 NA
1 2 3 4 5 6 7
Last Name First Name For Medal Sport Event City Place Score
Reinbold Elizabeth Finals   Wrestling Female 54kg Fort St John 5 NA
1 2 3 4 5 6 7

get the latest news in your inbox

Author

Local Events

Must Read

New Democrats pledge more funds, expansion of language law in Quebec

SHERBROOKE, Que. — The New Democrats unveiled a sweeping set of policy promises specifically for Quebec Sunday in a bid to re-engage voters there...